הקיץ כבר עוד רגע מאחורינו ורובנו כבר יצאנו לחופשה השנתית שלנו (ככל שהקורונה אפשרה לנו), או מתכננים לצאת אליה בקרוב. זמן ההתאווררות הזה מהווה הזדמנות חשובה למלא מצברים ולחזור לעבודה עם מוטיבציה וכוחות מחודשים. מעסיקים חכמים כבר למדו מזמן שהשקעה ברווחת העובדים תשתלם בסופו של דבר כשעובדיהם יהיו מגויסים ויספקו תפוקה טובה יותר. לכן, דיני העבודה הישראליים מייעדים עבור כל עובד תשלומים שנתיים שנועדו לממן את חופשתו. אז מתי נהיה זכאים לקבל דמי הבראה, מה הסכום הצפוי לנו ומהו המקור של הזכות הסוציאלית הזו? עו"ד משה וקראט ריכז עבורך כאן את כל הפרטים.

איך הכול התחיל?

בימיה הראשונים של המדינה, היו מעל ל-75% מהעובדים במשק מאוגדים בהסתדרות. חלק ניכר מכוח העבודה עסק בתחומים יצרניים והעבודה התאפיינה במשימות פיזיות מאומצות. כדי לשמור על העובדים חדורי מוטיבציה ובבריאות טובה, שלח אותם איגוד העובדים פעם בשנה במהלך חודשי הקיץ לבית הבראה – מתקן נופש ייעודי לעובדים. חופשה זו סיפקה להם הזדמנות למנוחה, רגיעה והיערכות לשנה החדשה. כיום, מאפשרת המדינה לעובדים לבחור כיצד יתכננו את החופשה שלהם ובמקום בית ההבראה, משולמים אחת לשנה דמי הבראה המהווים השתתפות כספית של המעסיק במימון הנופש. כיום, החובה בתשלום דמי ההבראה חלה על כלל המעסיקים במשק.

מתי נהיה זכאים לדמי הבראה?

דמי ההבראה מהווים רכיב שכר בתלוש לכל דבר ועניין. עם זאת, כדי להיות זכאים לתשלום זה, יש להשלים שנת עבודה אחת במקום העבודה לכל הפחות. לדוגמא, אם המעסיק נוהג לשלם את דמי ההבראה בחודש יוני והתחלנו את עבודתנו במקום בחודש מאי בשנה שעברה, נהיה זכאים לדמי ההבראה. עם זאת, אם התחלנו את עבודתנו ביולי, סביר להניח שלא ישולמו לנו דמי ההבראה באותה שנה. בשנה שלאחר מכן, אמנם, נקבל את דמי ההבראה עבור השנה שהשלמנו בתוספת החלק היחסי של השנה הקודמת. כלומר, דמי הבראה עבור שנה ותוספת של דמי ההבראה הנצברים כנגד 11 חודשים (מיולי עד יוני).

כמה ימי הבראה נקבל?

סכום דמי ההבראה שנקבל תלוי במידה רבה במספר הימים להם אנו זכאים. שוויו של כל יום הבראה מתעדכן מדי שנה ומשתנה על פי תנודות במדד המחירים לצרכן. מספר ימי ההבראה שנקבל מהמעסיק תלוי בוותק שלנו במקום העבודה על פי העיקרון הבא:

  • בשנת העבודה הראשונה שנשלים, נהיה זכאים ל-5 ימים.
  • בשנה השנייה והשלישית – 6 ימים.
  • מהשנה הרביעית ועד העשירית – 7 ימים.
  • מהשנה ה-11 ועד ה-15 – 8 ימים.
  • מהשנה ה-16-19 – 9 ימים.
  • ולבסוף, מהשנה ה-20 ואילך, נהיה זכאים ל-10 ימים בשנה.

דמי הבראה מהווים זכות יסוד לכל עובד

לא שולמו לך דמי הבראה השנה על אף שהשלמת שנת עבודה? חשוב לפנות בזריזות לעורך דין דיני עבודה מנוסה ולמצות את זכויותיך. במשך מעל עשור, מלווה משרד עורכי הדין משה וקראט עובדים מכל תחומי התעשייה ומסייע להם להבטיח תנאי עבודה מיטביים ובהתאם לחוק. כדי לקבל ייעוץ מעורך דין דיני עבודה בעל ידע נרחב ומחויבות לרווחה שלך, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת.