כשעולה השאלה מה הם דיני נזיקין? התשובה המהירה והקצרה היא כסף.  הכוונה לתשלומים שנעשו ללא רצון מכוון. תשלומים ששולמו בעקבות מצב שנכפה על האדם שנפגע. בגין תשלומים אלו אותו אדם תובע דמי נזיקין את הפוגע על כך שפגע בו.

מה הם דיני נזיקין עלפי המשפט הישראלי?

דיני נזיקין במדינת ישראל צמחו מהמנדט הבריטי. אז נקראו פקודת הנזיקין. בתי משפט בישראל יצרו פרשנויות לפקודה זו שמהווים את החוק כיום. חוקים אלו קשורים למצב בו אדם נפגע ונגרם לו נזק על ידי מישהו אחר- הפוגע. את אותו פוגע אפשר לחייב על ידי החלטת בית משפט, לשלם בעבור הפגיעה. כיום שבית משפט עוסק בתביעת נזיקין הוא בעיקר בודק את מידת האחריות של הפוגע על הפגיעה ומה העזרה שהנפגע צריך בעקבות הפגיעה. לרוב העזרה היא כספית בעבור תשלומים ששולמו בעקבות הפגיעה.

סוגיות בדיני נזיקין

במה עוסקים דיני נזיקין? ובכן, הרשימה ארוכה. בעיקר דיני נזיקין עוסקים בארבעה תחומים עיקריים: רשלנות, תאונות, לשון הרע וחבלה בעקבות תקיפה. דוגמאות לתחומים אלו אפשר למצוא במקרים הבאים:

 • חובת סילוק מפגע המסכן את הציבור.
 • נזקי בעלי חיים.
 • תקיפת בת זוג.
 • איסור לשון הרע.
 • הפסד כושר השתכרות.
 • רשלנות רפואית.

גרימת נזיקין בעקיפין

מה הם דיני נזיקין כאשר הנזיקין נגרמו בעקיפין?. כאשר נערכת פגיעה במכוון שגרמה לנזק, אנחנו מבינים שיש פה עילה לתביעת נזיקין. מה קורה כשיש נזיקין כאשר לא היה רצון לפגוע? לדוגמא: אדם מוציא את שקיות הקניות מרכבו ומניח אותם על רצפת החניון. עובר אורח העובר נתקל באחת השקיות, נופל ורגלו נשברה. בעקבות אותה נפילה, הוזעק אמבולנס ורגלו גובסה. הנפגע היה צריך לשלם על האמבולנס והפסיד ימי עבודה. הרי אותו אדם שהניח את השקיות לא התכוון לפגוע בעובר אורח ואילו העובר אורח נפגע והפסיד כספים. גם פה יצטרך בית המשפט להחליט מבחינת אחריות הפוגע שלא התכוון לפגיעה וההפסדים הכספיים של הנפגע.

חוקים הנגזרים מדיני נזיקין

עם השנים חוקקו בכנסת חוקים ספציפיים לענייני נזיקין. להלן דוגמאות:

 1. חוק למניעת מפגעים.
 2. חוק נזיקין אזרחיים.
 3. חוק האחריות למוצרים פגומים.
 4. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
 5. חוק איסור לשון הרע.
 6. חוק עוולות מסחריות.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.