סגירת תיק פלילי הוא אחד הנושאים שמרבים להתדיין בהם מפאת העובדה שהוא כה מסורבל, מורכב מחוקים רבים ופסקי דין שונים ומשונים. אחד המקרים העצובים והמייאשים ביותר הוא כאשר נפתח מול אדם תיק פלילי סביב עבירה שבה הואשם, אך מעולם לא ביצע. ובכן, יכולים לקרות כמה דברים; אתם לא מצליחים להוכיח את חפותכם ונענשים, או שהתיק נסגר ללא הגעה לבית המשפט והרישום עליכם יימחק. ובכן, היינו רוצים. 

מהם הנימוקים לגבי סגירת תיק פלילי

כדאי לדעת שרק במקרה של חוסר אשמה, סגירת תיק פלילי תתבצע ללא כתב אישום ולמחיקת הרישום המשטרתי. אם התיק נסגר זו רק חצי נחמה, שכן הרישום במשטרה יישאר לנצח נצחים. אם התמזל מזלכם ולא תועמדו לדין, תקבלו הודעה ובה אחד הנימוקים הבאים:

  • חוסר אשמה – כאמור, אם התמזל מזלכם ונמצאתם שאינכם אשמים מסיבות אלו ואחרות או שאין קשר ביניכם ובין המעשה, התיק ייסגר ויימחק מרישומיה של המשטרה, ואתם תוכלו לחזור לשגרת חייכם שמחים ומאושרים. 
  • חוסר ראיות – אין בידי המשטרה מספיק ראיות על מנת להרשיע אתכם.
  • הסגירה בהסדר מותנה – לעתים, מתבקש החשוד להודות בביצוע עבירה ולהתחייב לשלם פיצויים. אם יעשה זאת, התיק הפלילי כנגדו ייסגר גם אם הצליחו לאסוף מספיק ראיות נגדו. 
  • חוסר עניין לציבור – נניח שנאספו ראיות נגד החשוד, ועדיין הסיטואציה לא גוברת על האינטרס הציבורי באי העמדה לדין; עמדת הקורבן, נסיבות אישיות של החשוד, חומרת העבירה, אינטרסים מדיניים ועוד.
  • אין הצדקה לחקירה – ייתכן שנאספו ראיות, אך אין הצדקה מספקת על מנת לקיים חקירה פלילית. הכל תלוי כמובן בנסיבות האירוע, מצבו האישי של החשוד ועוד. 

אל תנסו להתמודד עם זה לבד

הדרך הנכונה ביותר לבצע סגירת תיק פלילי אחת ולתמיד, היא להיעזר בעורך דין המוסמך לכך, כזה שראה דבר או שניים במהלך הקריירה שלו והתמודד עם תיקים מסובכים או דומים לשלכם. כשאתם מלווים בגורם מקצועי שמכיר את המערכת היטב, תוכלו להעלות את הסיכויים שלכם לחזור כמה שיותר מהר לשגרה נורמלית ותקינה, ובעיקר – ריקה מדרמות.