פעם היה נהוג ללחוץ יד, לתת את המילה, ולהישבע בכבוד. כל אלו תלויים בשמו הטוב של האדם, ופגיעה בשמו הטוב מהווה עילה לתביעה, ודורשת פניה מיידית לעורך דין לשון הרע. אם השמיצו את שמכם, פגעו בכם ברבים, זלזלו בכם באופן מופגן ובאוזניהם ועיניהם של ציבור כלשהו, הרי שאתם זכאים לקחת עו"ד ולתבוע לשון הרע.
החוק מדבר על הוצאת דיבה בלשון חדה ובהירה, בצורה כה ישירה עד כי ישנם מקרים רבים בהם מספיקה הוכחה כי אכן הושמצתם, ואף בלי שהוכחתם כי ניזוקתם מגיע לכם סכום פיצוי של למעלה מ-100,000 שקלים (מאה אלף). כמובן שכל מקרה לגופו, אך עצם הרעיון הנ"ל מדגים ומסביר עד כמה חמור המעשה של הוצאת דיבה.

עורך דין לשון הרע המתמחה באינטרנט

יותר ויותר מהמקרים המגיעים לבית המשפט (או להסכם פשרה דרך עורכי דין המתמחים בדיבה) נובעים מהוצאת דיבה על גבי רשת האינטרנט:
פורומים מקצועיים – לדוגמא – איש מקצוע המגיב בצורה חריפה ופוגענית על תגובתו של איש מקצוע אחר לשאלת גולש בפורום, ומהווה פגיעה בשמו הטוב.
פייסבוק – לדוגמא – גולש כותב פוסט או תגובה בצורה מלגלגת ופוגענית, אגרסיבית וחסרת שחר על אדם או בעל עסק, ובכך פוגע בשמו הטוב ברבים ואף פוגע בעסקיו.
שני המקרים הללו הפכו נפוצים ביותר על שולחנם של שופטים ובתי המשפט. אין עורך דין לשון הרע בימינו שלא פגש מקרה כזה, אך יש את אלו המתמחים במקרים אלו, ואליהם כדאי לפנות.

עורך דין לשון הרע לפיצוי ללא הוכחת נזק

כפי שסיפרנו בפסקה הראשונה, הוצאת דיבה נחשבת למעשה חמור, והקושי בהוכחת הנזק המורכב (שכן מדובר בנזק בשמו הטוב של עסק או אדם), יצר מצב בו המחוקק קבע כי ניתן לקבל פיצוי גם ללא הוכחת נזק. כמובן שחוק זה לא פותר את התובע מייעוץ מקצועי וליווי של עו"ד לשון הרע, אך הוא בהחלט מוזיל את העלויות, ומאפשר פיתרון מהיר יחסית במקרים לא מורכבים בהם הנזק הוא לא קיצוני.
הקושי בחישוב הנזק שנעשה מהוצאת הדיבה לעיתים מתבהר ונפתר כאשר המקרה מובא בפני מומחים במשרד עורכי דין. הוצאת דיבה יכולה להיות מורכבת, אך עורך דין לשון הרע יידע לקחת אתכם צעד אחרי צעד לעבר הפיצוי המגיע לכם.