מהו המכון הרפואי לבטיחות הדרכים? רבים הנהגים שמקבלים זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לדון בהחזרת רישיונם או בחידוש תוקף רישיונם. כדי לדעת איך להימנע מכדי להגיע למכון זה ולבצע את כלל הפרוצדורות להחזרת הרישיון מבלי לעבור את מבחני המכון –  חשוב שתדעו מהו המכון וכיצד פועלים.

אז מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שייך למשרד הבריאות והוא עוסק בכל הנוגע לרפואה בתחום התעבורה. המכון הרפואי הוקם במטרה לשמור על הבטיחות בדרכים ולמנוע תאונות דרכים שעלולות לקרות עקב מצב פיזי ונפשי של הנהג, תוך עריכת מעקב מנהלי אחד נהגים שדווח למכון אודותיהם, דרך איתור בעיות בריאות שעלולות להוביל לסיכון עוברי הדרך והנהג, כמו גם מעקב פסיכולוגי אחר נהגים שהוגדרו ככאלה שעלולים לנהוג בצורה מסוכנת.

המכון פועל כדי לנסות ולמנוע תאונות דרכים תוך תשאול ואבחון של נהגים בארץ. בנוסף המכון פועל לשיפור עצמאותם של אנשים בעלי מוגבלויות והתאמת כלי הנהיגה והאביזרים השונים שמאפשרים נהגיה בטוחה יותר, תוך הקניית ייעוץ בתחום הרפואה התעבורתית. המכון פועל לאיתור נהגים מסוכנים באמצעות מבדקים, אבחנה רפואית וועדות רפואיות.

אז מי יכול לקבל זימון למכון זה?

נהגים המבקשים רישיון נהיגה לרכב ציבורי והובלת משא כבד.

עברייני תנועה שרישיונם נשלל והם נחשבים מסוכנים לציבור.

נהגים שהיו מעורבים באונת דרכים רבת נפגעים.

נהגים שרישיונם נשלל או כאלה שבית המשפט דיווח עליהם למכון כנהגים בעלי פוטנציאל למסוכנות.

נכים יוצאי משרד הביטחון.

נהגים שרישיונם נשלל עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, או כאלה שמורשעים בעברות סמים.

נהגים בעלי בעיות בריאותיות כמו נכות נפשית או פיזית.

נהגים שמופנים לרשות הרישוי בשל גיל מבוגר מידי לנהיגה.

אז כיצד נמנעים מלהגיע למכון?

אם קיבלתם זימון למכון ואתם צריכים להיבדק בוועדה רפואית – מומלץ לפני זמן ההגעה למכון להתייעץ עם עורך דין לגבי המשך התהליך והסיכויים לשלילת רישיון נהיגה. בכך תוכלו להיות בטוחים יותר בצעדים שתבצעו מול המכון ובהתנהלות שלכם לחידוש רישיון הנהיגה.