כל מי שעובד בתור שכיר, חייב לקבל בכל תחילת חודש את תלוש השכר שלו. רוב האנשים פשוט דוחפים את התלוש למגירה, ולא טורחים להציץ בו. הדבר נכון במיוחד עבור כל מי שעובד בשכר גלובלי, ואין לו שום טעם לבדוק את כמות השעות או הבונוסים שהוא קיבל במהלך החודש. אך למעשה חשוב שכל אחד יטרח להציץ בתלוש השכר שלו, רק כדי לוודא כי הכול תקין ואין שום בעיות או חריגות. למשל, במידה והעובד עבד שעות נוספות, חשוב שיהיה לכך רישום בתלוש השכר. כמו כן, כדאי לעקוב אחרי כמות ימי המחלה וימי החופשה שנצברים לאט – לאט לאורך החודשים, על מנת לוודא כי הכול מתנהל לפי החוק. כמו כן, מומלץ לעקוב אחרי הניכויים המתבצעים באופן אוטומטי לביטוח לאומי, פנסיה וכדומה. החוק קובע כי תלוש השכר חייב להיות קריא וברור, על מנת שכל עובד ידע את המצב שלו ויוכל לעקוב אחרי טעויות או ליקויים שונים.

תלושי שכר – אילו פרטים חייבים להופיע בהם?

כל מקום עבודה מחויב להנפיק תלושי שכר תקניים, אשר מכילים את כל הפרטים הנחוצים על פי החוק. התלוש חייב להכיל את הפרטים האישיים של העובד והמעביד, כולל שם פרטי ושם משפחה, מספר תעודת זהות וכתובת. מעבר לכך, התלוש חייב להכיל את תאריך תחילת ההעסקה, על מנת שהעובד יוכל לעקוב אחר הוותק שלו במקום. היקף השכר גם כן חייב להיכלל בפרטים של התלוש, וכך גם מספר ימי העבודה ושעות העבודה שבמהלכם העובד מקבל את השכר שלו. התלוש חייב להכיל את גובה השכר השעתי של העובד, כמו גם תשלומים נוספים כגון שעות נוספות, דמי הבראה, דמי מחלה וכדומה. בתחתית התלוש מופיע בדרך כלל הסכום שמנוכה ע"י מס הכנסה, ביטוח לאומי, קרן הפנסיה של העובד וכדומה.

לסיכום, תלושי שכר אולי נראים כמו מסמך שאין לו שום ערך, אך למעשה חשוב לעיין ולבדוק אותם על מנת למנוע מצבים של טעויות ותקלות שונות. הקפדה על כל הפרטים שצוינו לעיל, יכולה לסייע לעובד בכל מקרה של מחלוקת כספית עם המעסיק שלו בהמשך הדרך.