אם נעשה סקר בקרב אנשים מן היישוב ונשאל אותם, מה זו תאונת עבודה, רבים מהם בוודאי ישיבו שמדובר בתאונה אשר מתרחשת במקום העבודה. 

זו תשובה נכונה והגיונית, אך היא חלקית. שכן הנושא של תאונות העבודה הוא הרבה יותר רחב ומפורט ויש לכך סיבות שונות, קראו על כך גם באתר משרד עורכי דין חיים הקמן. לפני שנציג אותן, נסביר בקצרה מה זאת אומרת תאונת עבודה והיכן היא יכולה להתרחש. 

תאונת עבודה, היא למעשה תאונה שמתרחשת בכל צורה שהיא אשר קשורה כך או אחרת לעבודה. כלומר, היא לא חייבת להתרחש ספציפית במקום העבודה אלא היא יכולה להתרחש בדרך לעבודה או מהעבודה הביתה. כמו כן, היא יכולה להתרחש בנסיבות שקשורות לעבודה, למשל במסגרת נסיעת עבודה. בתנאי כמובן שהוכח שאכן התאונה התרחשה כחלק מזמן שקשור כך או אחרת לעבודה. 

הסיבה לכך שבכל אחד מהמקרים מדובר בתאונת עבודה, היא שהעובד לא נמצא שם במקרה, כלומר, אם הוא עבר תאונה בדרך לעבודה, הרי שהוא עבר במקום בשביל להגיע אל מקום העבודה. כלומר, יש קשר למקום ולזמן בו הוא עבר את התאונה. 

מה חשוב לדעת בנושא של תאונות עבודה?

ראשית, כל עובד מבוטח על ידי ביטוח לאומי וכן דרך קרן פנסיה וביטוחים אחרים, הוא גם מבוטח בחברות ביטוח. אם המעסיק מבטח אותו, אזי שהתהליך המשפטי לרוב לא יתבצע מול המעסיק אלא מול החברה או ביטוח לאומי. יחד עם זאת, במקרים מסוימים אפשר באמצעות עורך דין תאונות עבודה לתבוע גם את המעסיק, למשל, בגין רשלנות. 

נקודה נוספת שחשוב להדגיש, במקרים של תאונת עבודה יש להוכיח קשר למקום העבודה, וכן אפשר לתבוע בגין רשלנות ונזקין. מדובר בשני חלקים שקשורים זה לזה, מאחר וייתכן מאוד שהיתה רשלנות אך הנזק לא נגרם בגללה.